Co se dělo na posledním zasedání zastupitelstva?


Doba dovolených a prázdnin se nám pomalu přehoupla do druhé poloviny a mě se podařilo dát dohromady informace z posledního zasedání zastupitelstva, které se konalo 22. června 2010. Nevím, kdo a nakolik sledujete dění ve městě, ale vězte, že zastupitelstvo se schází v České Kamenici už jen v zákonem stanovené lhůtě a to jedenkrát za tři měsíce – Zákon o obcích nám totiž říká, že to musí být minimálně jedenkrát za tři měsíce. Běžná praxe bývá ale většinou odlišná a přitom zde neplatí, že čím větší město, tím více starostí a tak je nutné se scházet častěji. Někdy je to i naopak – malé město, hodně starostí… Mnozí z Vás by možná podotkli, že je možné svolat zastupitelstvo i mimořádně, ale já osobně raději předcházím „požáru“ prevencí, což je jistě vhodnější než volat o pomoc, až když někdo škrtl sirkou… Nechám tedy na zvážení každého, zda je perioda zasedání našeho zastupitelstva dostatečná či ne. Můj názor je však jasný...

Na posledním zastupitelstvu byl mimo jiné představen Komunitní plán rozvoje sociálních služeb města Česká Kamenice v letech 2010 – 2015. Dočtete se zde například, že by měla být vybudována nová sportoviště, hřiště, cvičební sál, nízkoprahové centrum, nová mateřská školka, nový dům pro seniory a měla by být zrekonstruována sportovní hala. Plán je tedy hotov, ale kde vzít peníze? To už bude opět na zástupcích  města a na úřednících, aby nalezli vhodné zdroje v podobě dotací (asi především z EU). Nám nezbývá než držet palce novému vedení města, aby se vize stala skutečností.

Diskuze se také vedla okolo prodeji pozemků. Žádostí zde bylo několik a asi nemá smysl zde popisovat náplň těchto diskuzí. Opravdu byly názory jednotlivých zastupitelů různorodé a od toho se odvíjely i výsledky jednotlivých hlasování. Vyberu pouze odsouhlasení prodeje nemovitosti – bývalého Benaru, konkrétně budovy čp. 39 (stavba pro výrobu a skladování) spolu se stavební parcelou číslo 207 – zastavěná plocha a nádvoří o výměře 798 m2 a budovy čp. 64 (stavba pro výrobu a skladování) za dohodnutou kupní cenu 1.008.510,-Kč s podmínkou předkupního práva pro město zapsaného v KN, za stejnou kupní cenu. Teď si jen můžeme přát, aby nový majitel měl smysluplný plán, na jehož uskutečnění bude mít finanční krytí a objekt nebude dále chátrat…

Počínaje 1. srpnem 2010 se Gymnázium v České Kamenici stalo příspěvkovou organizací města.

Na okraji města bude vybudována fotovoltaická elektrárna. Zastupitelstvo města dalo jejímu vzniku zelenou. Nutno podotknout, že ne všichni zastupitelé byly vzniku tohoto obnovitelného zdroje energie nakloněni. Diskuze byla ovšem velmi zajímavá a názory různé. Na jedné straně stála údajná částka 4,5mil. Kč, kterou přinese firma do obecního rozpočtu z daní, na druhé straně stál zdravý rozum. Celá kauza okolo obnovitelných zdrojů je velmi obsáhlá, ale řekněme, že nejen obyčejní lidé, ale i firmy začali využívat svého práva v Zákoně o podpoře využívání obnovitelných zdrojů č. 180/2005 Sb. Cena za energii získanou z obnovitelných zdrojů je totiž jasně daná a její hodnota mnohonásobně převyšuje cenu „klasicky“ získané energie. Třešinkou na dortu je zaručená doba výkupu za takto vysokou částku, a to 20 let. Celé tomu dopomohli také výrobci solárních panelů. Většina totiž dokázala snížit jejich výrobní a tak i prodejní cenu, a to značně, což jen dopomohlo k tomu, aby se fotovoltaické elektrárny staly „zlatým dolem“. Asi se ptáte, co bylo myšleno tím „zdravým rozumem“. No, řekněme, že již nyní je více než jasné, že od roku 2011 pocítíme zdražení elektřiny všichni. Až si prohlédnete zúčtování za rok 2010 a plán následných záloh a budete rozladěni jejich výši, tak vězte, že vysokou výkupní cenu zmíněných obnovitelných zdrojů zaplatíme my všichni, a to v podobě nemalého zdražení elektřiny. A tady je ta logika – čím více solárních elektráren vznikne, tím více bude energie z nich dodané a tím více budeme muset my všichni zaplatit za elektřinu, kterou doma spotřebujeme. Ale co, hlavně že budeme mít v rozpočtu (možná) o 4,5milionu ročně víc, ne?  

Tomáš Horyna